neo Yazılımları

Common European Framework of References kelimelinin baş harfleri olan CEFR, dil becerisini tanımlamak için kullanılan en önemli küresel standard olan, Avrupa Dilleri Ortak Referans Çerçevesi’ni ifade eder. Bu standart tüm dünyada okullar, üniversiteler, şirketler ve resmi kurumlarda giderek daha sıklıkla kullanılmaktadır.

neo, 11 seviyede CEFR Sertifikaları sunar: Pre-A1, A1, A1+, A2, A2+, B1, B1+, B2, B2+, C1, C1-Bridge.

Her neo Kursu, bir CEFR (Avrupa Ortak Referans Çerçevesi) düzeyi içindir. Başladığınızda, neo‘nun Düzey Belirleme Sınavı seviyenizi belirleyecek ve sizin için doğru olan kursu düzeyini ayarlayacaktır. Bu kursu çalışıp, içindeki Beceri Sınavları‘nı geçerek çalışmanızı bitirdiğinizde, Sertifika Sınavı‘na yönlendirileceksiniz. Bu sınavı geçtiğinizde CEFR Sertifikanızı alacaksınız. neo Kurslarını satın alırken bir veya daha fazla CEFR seviyesi satın alabilirsiniz.

Bireysel olarak İngilizce öğrenmek istiyorsanız, [email protected] adresinden bize ulaşarak ve eğitim lisansınızı satı alabilirsiniz. Bir okula veya üniversiteye kayıtlıysanız veya bir şirkette çalışıyorsanız, toplu kullanım lisansları almak için yöneticinizle iletişime geçebilirsiniz.

İngilizce gibi bir beceriyi öğrenmenin en iyi yolu sık sık ve kısa sürelerle çalışmaktır. Başarılı bir çalışma örneği günde iki kez yirmi dakika, ertesi gün ise otuz dakika çalışmak ve bu çalışmaları gün atlatmadan tekrarlamaktır. Her hafta en az 6.000 çalışma puanı toplamalı ve her sertifika düzeyi için en az 10 defa eğitmenlerimizden biriyle konuşmalısınız. Bunları yaparsanız, son sınavınızı da rahatlıkla geçip İngilizce sertifikanızı en kısa süre içinde alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Sadece işle ilgili ifadeleri veya kelime listelerini ezberlemek pek işe yaramaz. Soru sormak, açıklama yapmak veya talepte bulunmak gibi dil işlevlerini ve ilgili fikirleri net bir şekilde iletme yeteneği olmadan, özel kelime dağarcığı ve deyimleri etkili bir şekilde kullanmak çok zordur ve ezberlenenler kolayca unutulur.

Dünyanın her yerinde iş yapmak için gereken CEFR B2 seviyesinde İngilizce’dir. Ancak, işiniz daha düşük bir İngilizce seviyesi gerektirebilir. neo sizi o seviyeye diğer tüm kurslardan daha hızlı ulaştıracaktır.

neo, öncelikle öğrencinin temel İngilizce kavramlarını oluşturmaya ve akıcı bir dil ile bilgi alışverişi yapma becerisine odaklanır. Zamanla çalışmalara daha geniş bir yelpazede kelime dağarcığı ve dilbilimsel kavramlar ekleyebilir ve işle ilgili dile odaklanılır. neo, çalışanların iş yerinde İngilizceyi güvenle kullanmalarını sağlar; “normal akışın dışına çıkmaları” gerekse bile.

Bitirme süresi ne kadar iyi çalıştığınıza bağlıdır. Bir CEFR seviyesi ortalama 36 saatlik bir çalışma gerektirir ve üç aylık bir süre içinde kolaylıkla bitirilebilir. neo ile verimli bir çalışma için haftada en az 6 000 puan kazanılmalıdır. Sertifika almak için aşağıdaki toplam Çalışma Puanı’na sahip olmanız, Beceri Sınavları’nı ve Sertifika Sınavı’nı geçmeniz gerekir.

Bir CEFR seviyesini tamamlamak ortalama üç ay sürmektedir. Ancak daha fazla zamana ihtiyacınız varsa, lisansınız altı aya kadar geçerlidir.

Dil öğrenmek bir beceri edinme sürecidir. Her gün tekrarlanan kısa çalışma oturumları, bu becerileri geliştirmenin en etkili yoludur.

neo’nun gelişmiş yapay zeka teknolojisi çalışmalarınızı sürekli olarak analiz ederek edindiği bilgileri çalışmanızın seyrine ilişkin kararlar vermek için kullanır. Size özel olarak uyarlanan Konuşma Tanıma alıştırmaları sayesinde telaffuzunuzu geliştirmenize yardımcı olur ve yolculuğunuzun her adımında sizi ve eğitmenizi yönlendirir.

Bir CEFR seviyesi için en fazla 5 eğitim seansı planlayabilirsiniz.

Eğitmeniniz sizi bekliyor olacaktır. 15 dakikalık seans boyunca istediğiniz zaman seansınıza katılabilirsiniz. Ancak eğitmeninizin sizden sonra başka öğrencileri olabilir ve on beş dakikanız bittiğinde seansı bitirmek zorunda kalabilir.

Geç kaldı iseniz veya önceden planlanmış bir eğitmen oturumuna katılamadıysanız jetonlarınız iade edilmez. Sizinle eğitmeniniz arasındaki bağlantı eğitmen tarafındaki bir hatadan dolayı kopmazsa da jetonlar iade edilmez. Eğitmenlerimiz yüksek hızlı ve yedekli geniş bant bağlantısına sahip merkezlerde çalıştıklarından, genellikle eğitmenlerin bağlantısından dolayı bir aksilik olmamaktadır. Tüm eğitmen oturumlarınız için internet bağlantısı iyi olan bir yerden oturum açmanızı öneririz.

Çözümlerimizin size beklenen sonuçları sağlayacağından eminiz. Kurallarımıza göre çalışırsanız, İngilizce hedefinize önerilen sürelerde ulaşacağınızı garanti ediyoruz. Ancak, garantinizi korumak için haftada en az 6 000 çalışma puanı kazanmalı ve her CEFR düzeyi için en az 5 eğitmen oturumuna katılmalısınız. Bu kriterleri karşılamanıza rağmen Sertifika Sınavını geçemezseniz Sertifika Sınavını geçene kadar ücretsiz olarak eğitiminize devam edebilirsiniz.

Beklenmedik bir olay nedeniyle çalışamazsanız neo garantisi kaybedebilirsiniz.  Ancak neo uygulamasını bir yıla kadar bir süre için kullanabilirsiniz.  Amacımız, hazır olduğunuzda Sertifika Sınavını geçmenizdir.

Çoğu kullanıcılarımız Sertifika Sınavını ilk seferde geçmektedirler.  Aksilik olur da geçemezseniz, Sertifika Sınavına üç defa girebilirsiniz.

 • Birinci veya ikinci denemeden sonra testi geçemezseniz:
  • Yapay Zeka Sisteminin sizin için hazırladığı  “Kişiselleştirilmiş Yeniden İnceleme Derslerini” tamamlamanız gerekecek,
  • Bu dersleri tamamladığınızda Sertifika Sınavının yeniden açılacaktır.
 • Üçüncü denemeden sonra Sertifika Sınavını geçemezseniz:
  • Bir üst seviye lisansınız varsa, üst seviyeye geçirilecekseniz,
  • neo sizi takip edecek ve hazır olduğunuzu belirlediğinde Sertifika Sınavına dördüncü defa kullanıma açacaktır. (Hazır olduğunuzda Study Now butonunun yanında belirecek olan Retake Cert Test butonuna tıklayarak Sertifika Sınavına yeniden girebilirsiniz.)
 • Dördüncü denemeden sonra da Sertifika Sınavını geçemezseniz eğitmeniniz sınavı iki kez daha açabilir.
 • NOT: Üst seviyenin Sertifika Sınavı açıldıktan sonra, önceki seviyenin Sertifika Sınavına tekrar giremez veya o seviyenin sertifikasını almaya hak kazanamazsınız.

Teknik destek almak için [email protected] adresine kendi ana dilinizde e-posta gönderebilirsiniz.  neo Destek personelimiz 24 saat içinde ve kendi dilinizde yanıt vermeye çalışacaktır.

Herhangi bir CEFR düzeyinin sertifika sınavını geçtiğinizde, neo İngilizce sertifikanızı otomatik olarak oluşturur. Sertifikanızda isminiz, programa başladığınızda çekilen fotoğrafınız, CEFR düzeyiniz, sertifikanızı kazandığınız tarih ve sertifika sahibi olduğunuzu onaylayan size özgün bir kimlik numaranız da olacaktır. Bu kimlik numarası www.dyned.com/certverify adresinden doğrulanabilir.

Evet, neo ile çalışmak için internete bağlı olmanız gerekiyor. İnternete bağlıysanız neoStudy uygulamasıyla mobil cihazınızda veya Chrome tarayıcınızda herhangi bir bilgisayar üzerinde çalışabilirsiniz.

neo'nun Dil Eğitimine Yaklaşımı

neo’nun Karma Eğitim Sistemi  bireysel yapılan bilgisayar tabanlı çalışmalar ile neo sertifikalı eğitmenlerle yapılan düzenli oturumları birleştiren bir sistemdir. Sınıflarda veya uzaktan eğitim yoluyla yapılan eğitmen oturumları neo’nun başarısının önemli bir bileşenidir. Teknoloji destekli bir program ne kadar iyi olursa olsun, öğrencilerin çalışmalarını kişiselleştirmek ve kullanılan dili öğrencinin gerçek hayatına özgü hale getirmek sadece bir eğitmen vasıtası ile yapılabilir.  Bireysel çalışmayı eğitmen çalışmaları ile “harmanlamak” her iki tarz çalışmanın da güçlü yanlarını ortaya çıkartır ve en iyi sonuçların elde edilmesini sağlar.

neo kullanıcıları her bireye uyum sağlayan bir yazılım olan Düzey Belirleme Sınavına (Assessment Test) girerek çalışmaya başlarlar. neo Düzey Belirleme Sınavı sonuçlarını kullanarak, ders ünitelerini uygun zorluk düzeylerinde kullanıma açar ve sonrasında kullanıcının yaptığı çalışmalara göre yeni konuların kilidini açarak ilerlemeyi düzenler. neo yazılımları performanslarına bağlı olarak her kullanıcıya sunulan dil zorluğunu ve çeşitliliğini otomatik olarak ayarlar. neo’nun Yapay Zeka  sistemi her bireyin en iyi öğrenebileceği düzeyde çalışmasını sağlar. Bu yapılmadığı takdirde kullanıcının düzeyine göre çok zor materyalleri öğrenmeye çalışmak gereksiz bir stres yaratabilir veya çok kolay olan materyalleri çalışmak çabucak sıkıcı hale gelebilir.  neo sistemi her kullanıcının kendi öğrenme hızında ve tam doğru dil düzeyinde sıkılmadan veya fazla zorlanmadan çalışmasını sağlar.

Dil öğrenmek bir beceridir. İngilizce öğrenmek müzik aleti çalmayı, araba kullanmayı veya futbol gibi bir spor yapmayı öğrenmeye benzer. Herhangi bir beceriyi geliştirmek zaman ve etkili bir uygulama gerektirir. Bir konuda gerçekten iyi olmak ilgili becerinin otomatik ve düşünmeden yapılabileceği kıvama gelmesidir. Dil becerisinde buna “akıcılık” denir. İngilizcenin akıcılık noktasına gelmesi için uzunca bir süre odaklanılmış bir uygulama yapmak gerekmektedir. Ancak, eğer çalışma seansları çok uzun tutulursa iyi konsantrasyon sağlamak zordur. neo, öğrencilere sık sık çalışmalarını, ancak bir seferde bir saatten fazla çalışmamalarını önerir. Yeni bir beceri edinmek beyinde değişiklikler yapmak demektir ve bu da yeni sinapsların ve sinir bağlantılarının büyümesi ve güçlenmesi ile olur. Bu tip değişiklikler oluşması zaman alan organik yapılardır. Kas geliştirirken de görüleceği gibi, bir günde yapılabileceklerin bir sınırı vardır. Tüm kaslar çok çalıştıktan sonra yeniden yapılanma için dinlenme süresine ihtiyaç duyar. Beyinlerin de yeni ve güçlendirilmiş bağlantıları yapılandırması için dinlenme zamanına ihtiyacı vardır. Bu nedenle haftanın değişik günlerinde kısa oturumlarda (haftada 3-5 kez) yapılan çalışmalar, bir veya iki gün içinde yapılan uzun süreli çalışmalardan çok daha etkilidir. Çalışma değişik günlere dağıtıldığında İngilizce öğrenmek daha az zaman alır ve öğrenilenler daha az unutulur.

neo’yu diğer ders kitapları, kapsamlı okuma dizileri veya test hazırlık materyalleri gibi diğer öğretim materyalleriyle birlikte kullanmak yaygın bir uygulamadır. İyi öğretmenler öğrencilerin ilgisini çekmek ve yeniden odaklanmalarını sağlamak için çeşitli materyallerden faydalanırlar. Bununla birlikte öğrenci ilerlemesini optimize etmek için, mümkünse neo Kurslarının programın çekirdeği olarak, neo Workbook’ların ise destek malzemesi olarak kullanılmasını öneririz. neo’nun karma eğitim sisteminin temel pedagojik ilkelerini takip etmek de önemlidir: Öğrencilerin haftada 3 ila 5 defa kendi kendilerine çalışmaları ve öğretmenlerin haftada bir ders saatini öğrencilerin çalıştıkları dili kişiselleştirmek ve genişletmek için kullanmaları önerilmektedir. neo’yu yalnızca zaman zaman, kendi kendine erişimli bir uygulama olarak ve sınıf desteği olmadan kullanmak çok daha az etkilidir ve önerilmemektedir.

Dil öğrenmenin doğal yolu bir bebek gibi önce dinleyip sonra konuşmaya çalışmaktan geçer. Evde ya da okulda okumayı ve yazmayı öğrenmeye başladığımızda anadilimizi zaten çok iyi konuşur durumda oluruz. Bir dili konuşma yeteneği, okuma ve yazma becerilerinin gelişimini büyük ölçüde kolaylaştırır. neo, işitsel/sözlü beceriler için bir temel oluşturduktan sonra okuryazarlık becerilerini geliştirir ve güçlendirir.

neo çocuklar için harf tanıma ve fonemik farkındalık çalışmalarını erkenden sunar, ancak bunu yaparken dahi işitsel/sözlü akıcılık becerilerine odaklanma ön plandadır. Dilin kullanımında akıcılık arttıkça, hedef kelime ve dilbilgisi modellerini güçlendirmek için okuma, yazma ve cümle kurma alıştırmaları yapılır. Hem çocuklar hem de yetişkin kullanıcılar dilde ilerledikçe okuryazarlık becerisinin gelişimine yönelik uygulamalar da artmaktadır. Derslerin içinde sözlü olarak yapılan çalışmalara eşlik eden okuma ve yazma çalışmaları mutlaka bulunmaktadır. Dilde akıcılık; kapsamlı okuma çalışmaları, yazma etkinlikleri, dikteler, cümle ve paragraf özeti alıştırmaları ve kısa kompozisyon çalışmaları ile birlikte geliştirilmektedir. İleri düzeylerde çalışan öğrenciler ana fikirleri tanımlama, geçiş cümlelerini tanıma, mantıksal sıralama ve çoklu cümle söylemlerinde ortak olan zamir referansları kullanma konusunda pratik yaparlar.

Bunlara ilave olarak neoPrep+ yazılımı ortaokul ve lise öğrencileri için akademik okuma ve yazma için kapsamlı çalışmalar sağlar. Matematik, fen ve sosyal bilgiler gibi ders konularını kullanan neoPrep+ yazılımı, ana fikirleri ve önemli ayrıntıları anlamak için detaylı okuma, hızlı okuma, bağlamında kelime bilgisini anlama, dilbilgisi ve kelime gruplarını tanıma, okuma akıcılığını artırma, hızlı sözcük tanıma ve çözümleme, anlamak için ipuçlarını kullanma, sesli okuma, doğru telaffuz etme, sözlük tanımlarını anlama ve kullanmada ilerleme sağlayan önemli bir uygulamadır.